Anahtar Kelime Nedir? Doğru Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

anahtar-kelime

Anahtar kelime içeriğinizin ne anlatmak istediğini bir ya da birkaç kelime ile ifade eden ve kullanıcılarınızın sizi bulmasını istediğiniz kelimelerdir. Bazı anahtar kelimeler tek kelimeden ibarettir. Bazı anahtar kelimeler ise cümle şeklindedir.

Anahtar kelimeler SEO (search engine optimization) yani arama motoru optimizasyonu için çok önemlidir. Arama motoru optimizasyonu çalışmaları sitenizin onlarca site arasında istediğiniz anahtar kelimelerde arama motoru sonuçlarında ilk sayfalarda olmasını sağlamaktadır. Arama motoru sonuçlarında ilk sayfalarda olmak çok önemlidir.

İnternet üzerinden ürün, hizmet ya da herhangi bir konuda araştırma yapan kullanıcılar ilk sayfalara bakmaktadır. Yani kullanıcıların sitenizi ziyaret edebilmesi için istediğiniz anahtar kelimelerde ilk sayfalarda yer almalısınız.

Anahtar Kelime Neden Önemlidir?

Anahtar kelimler web site sahipleri ve kullanıcılar arasında bağlantı ve köprü kurulmasını sağlayan yapılardır. Doğru anahtar kelimeler bir web sitesine organik trafik çekmenin en sağlıklı ve güvenilir yoludur.

Örneğin sağlık alanını düşünelim. Yalnızca İstanbul ilinde bile onlarda genel cerrahi uzmanı bulunmaktadır. Genel cerrahi uzmanına ihtiyacı olan bir hasta yaptığı araştırmalarda hastalığına ve hastalığının tedavisine en uygun anahtar kelimelerde ilk sayfalarda çıkan doktoru tercih edecektir. Eğer siz ilk sayfalarda değilseniz potansiyel hastanızın sizi bulma ihtimali düşüktür.

Doğru Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Doğru anahtar kelime seçmek için seçimlerimizin hem hitap ettiğiniz kitle ile hem de içeriğinizle doğrudan alakalı olmalıdır. Ayrıca anahtar kelimelerinizin kullanıcılarınızın merak ettikleri ve sordukları soruları içermesi de önemlidir. Herhangi bir konuda anahtar kelime seçerken kullanıcılar tarafından en sık sorulan sorulara ve cevaplara yer verirseniz organik trafiğiniz zaman içerisinde artacaktır.

Doğru Anahtar Kelimeleri Bulmak İçin 4 İpucu

Bir konu hakkında herkesin merak ettiği şeyleri içeren anahtar kelimelerin daha avantajlı olduğundan bahsetmiştik. Peki en çok aranan/ merak edilen kelimeleri nasıl bulabiliriz. İşte sizin için anahtar kelime araştırması yaparken kullanabileceğiniz 5 ipucu

1.Google Önerilerini Dikkate Alarak Anahtar Kelime Araştırması Yapmak

Google dünya çapından en sık kullanılan arama motorudur. İnternet üzerinden arama yapan kullanıcıların birçoğu aramalarını Google üzerinden yapmaktadır. Bu nedenle anahtar kelime araştırması yaparken insanların Google da ne aradıkları göz ardı edilmemelidir.

Aşağıdaki görseldeki gibi yazmak istediğiniz konuyu google arama motoruna yazarak kullanıcıların bu platformda istediğiniz konu ile alakalı en çok hangi soruları sorduğunu bulabilirsiniz. Örneğin anahtar kelime ile ilgili yazılacak bir yazıda aşağıdaki listeden anahtar kelime nedir, anahtar kelime bulucu, anahtar kelime nasıl bulunur gibi kalıplar alınarak kullanılabilir. Bu anahtar kelime bulmak için yapılacak ilk ve en kolay yoldur.

dogru-anahtar-kelimeler-nasil-bulunur

2.Anahtar Kelime Bulmak İçin Keywordtool.io Uygulamasını Kullanabilirsiniz.

Bahsettiğimiz program size aradığınız kelime ile ilgili yapılan araştırmaları detaylı bir şekilde sunmaktadır. Yine aynı kelimelerle ama bu sefer keywordtoool üzerinden yapılan anahtar kelime araştırmasında çıkan sonuçlar şu şekildedir;

anahtar kelime bulma (

Gördüğünüz gibi uygulama sayesinde aradığımız konuda daha fazla anahtar kelime grubuna ulaştık. Bu anahtar kelimeleri yazımızda kullanmak ve bu sorulara cevaplar vermek yazı kalitenizi ve zaman içerisinde organik web trafiğinizi arttıracaktır. İlgili programa verilen linkten ulaşabilirsiniz. https://keywordtool.io/

3. Google Önerilen / İlgili Aramaları İnceleyerek Anahtar Kelimelerinizi Bulabilirsiniz.

Google belirlediğiniz anahtar kelime üzerinden arama yapın. Daha sonra sayfanın en sonuna inerek ilgili aramaları inceleyin. Burada sizinle alakalı konuları bulup, anahtar kelime listenize ekleyebilirsiniz. Örneğin aşağıdaki arama sonuçlarına göre SEO anahtar kelime örnekleri ve makale anahtar kelime örneklerini anahtar kelime olarak kullanabilirsiniz.

4. Google Trend ile Anahtar Kelimeleriniz Hakkında Fikir Edinebilirsiniz.

Google trend, ücretsiz olarak kullanma imkanı olan ve anahtar kelimelerin artış ve azalması hakkında fikir veren bir uygulamadır. Google trend sayesinde yalnızca anahtar kelimelerin aramasındaki artış ve azalmaları değil ayrıca istediğiniz iki anahtar kelimenin aranma hacimlerini de karşılaştırmalı olarak görebilirsiniz.

Google trend anahtar kelime araştırması yaparken göz ardı edilmemesi gereken önemli bir araçtır. Google trend sayesinde araştırdığınız anahtar kelimelerin hangi konumlardan arandığını da öğrenebilirsiniz.

İdeal / En Uygun Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Sizin için hazırladığımız 4 öneri ile anahtar kelime analizleri yapabilirsiniz. Sonrasında elde ettiğiniz anahtar kelimeleri not edebilir ve bu anahtar kelimelerden sizin için en uygun olanı seçebilirsiniz. Peki en uygun anahtar kelimeler nasıl seçilir?

Bazı anahtar kelimelerde rekabet oldukça yüksektir. Bu tür kelimelerin reklam değeri de diğer kelimelere nazaran daha yüksektir. Her zaman yüksek rekabetli anahtar kelimelerin baz alınması etkili sonuçlar vermemektedir. Bu aşamada SEO çalışmaları için ne kadar bütçe ayırıldığı ve beklenti olukça önemlidir.

Eğer SEO için iyi bir reklam bütçesi ayırıldı ise yüksek rekabetli kelimeler hedeflenebilir. Ancak küçük firmalar ve SEO çalışmaları için yüksek bütçe ayıramayacak firmalar için yüksek rekabetli kelimelerin seçilmesi çok anlamlı olmayacaktır. Bu tür firmalar için aranma hacmi ve maliyeti nispeten daha düşük olan aynı zamanda gelir sağlama ihtimali olan anahtar kelimeler tercih edilmelidir. Bu sayede yüksek rekabetli kelimelerde yarışamayacağı sektörde farklı anahtar kelimelerle Google sıralamalarında yer edinme şansı bulabilmektedir.

Yukarıdaki örnekte görüldüğü üzere Türk kahvesi anahtar kelimesi aranma hacmi yüksek yani rekabetin fazla olduğu bir kelimedir. Bu sektörde büyük işletmelerin olduğunu tahmin etmek zor değildir. Böyle bir tabloda küçük ve orta ölçekli yani reklam bütçesi çok fazla olmayan bir işletme için Türk kahvesi anahtar kelimesine odaklanmak önerilmez. Bunun yerine aranma hacmi daha az ama gelir getirisi olan Türk kahvesi makinesi fiyatları anahtar kelimesi tercih edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp Canlı Destek