Backlink Nedir? Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

backlink çalışması nasıl yapılırbacklink çalışması nasıl yapılır

Web sitesine trafik çekmek isteyen ve web sitesinin Google sıralamasında ilk sayfalara taşımak isteyenlerin karşısına çıkan ilk SEO (Search Engine Optimization) (Arama motoru optimizasyonu) terimlerinden birisi ‘’backlink’’tir. Google tarafından 2016 yılında yapılan bir açıklamada sıralama  kriterlerinde ilk sırada içerik kalitesi yer alırken, ikinci sırada backlinklerin olduğu belirtilmiştir. [1] Bu yazımızda backlinkin ne olduğundan detaylı olarak bahsedilecektir.

*Arama motoru optimizsyonu (Search Engine Optimizasyonu) yani SEO web sitelerinin Google kriterlerine uygun olarak hazırlanması ve sitelerin Google sıralamasında ilk sayfalarda yer almasını sağlayan çalışmaların tamamını kapsamaktadır.

Backlink Nedir? Neden Tercih Edilir?

Backlink temel olarak sitenize verilen bağlantılar olarak tanımlanabilir. Yani sitenizde sizin biz iyiyiz, sitemiz güvenilir, bizim sitemizi ziyaret edebilirsiniz demeniz değil, başka sitelerin sizin sitenizin iyi ve güvenilir olduğunu söylemesidir. Kaliteli sitelerden ve kalıcı olarak sizin sitenize verilen linkler Google için oldukça değerlidir.

Kalitesiz sitelerden ve geçici olarak verilen backlinkler ise sitenin faydasına değil aksine zararınadır. Sitenizi bu tür zararlardan korumak için backlink çalışması mutlaka dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Backlink Almanın Web Sitesine Etkileri Nelerdir?

SEO terimi olarak karşımıza çıkan backlink kavramının harici linkler ya da gelen linkler olarak da bilinmektedir. Backlink kendi siteniz içerisinde sayfalar arasında verilen linklerden farklıdır. Backlinkler sizin sitenize link veren üçüncü kişilerdir.

Backlink Almak Sitenizin Güvenilirliğini Arttırır.

Kaliteli ve Google gözünde otoriter sitelerden alınacak backlinklerin en büyük faydası sitenizin güvenilirliğinin artmasıdır.

Bir mekan düşünün; bu mekanı beş altı arkadaşınız size önerse, siz de bu kafede güzel yemekler bulacağınızı düşünerek mekanı ziyaret edersiniz. Backlink işte tam olarak budur. Bilinen, düzenli takipçisi olan sitelerin sizi önermesidir.

backlink-nedir
Backlink Nedir?

 Sitenize Gelen Trafiğin Artmasını Sağlar.

Özellikle yeni kurulan sitelere trafik çekmek için backlink çalışmaları çok etkili sonuçlar vermektedir. Doğru backlink çalışmaları sayesinde hem sitenize trafik çekebilir, hem de sitenizin sıralamasını hızlı bir şekilde üst sıralara çıkarabilirsiniz.

Normal şartlarda yeni kurulan bir sitenin trafik çekmesi ve sıralamalarda üst sıralara gelmesi uzun zaman ister. Backlink çalışmaları sayesinde bu süreç daha hızlı bir şekilde tamamlanabilir.

Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

Backlink çalışmaları iki farklı yolla yapılabilir. Bunlardan ilki doğal yollarla yapılan backlink çalışmaları, diğeri ise ücretli olarak backlink satın alınmasıdır. Ancak unutulmamalıdır ki her iki yöntemde de backlink alınacak siteler iyi araştırılmalı ve abartıya kaçmadan yapılmalıdır. Fazla ve gereksiz alınan linkler sitenize yarar sağlamamakta aksine zarara neden olmaktadır.

Doğal Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

Doğal backlink çalışması için ilk olarak hedef anahtar kelimelerinizi belirlemelisiniz. Sonrasında bu alanda Google ilk sıralarda olan içerikleri bulmalı ve o içeriklerden daha kaliteli bir içerik üretmelisiniz. Sonrasında sizin konunuza backlink verebilecek siteleri araştırıp, iletişime geçmelisiniz. Eğer gerçekten kaliteli içerikler üretirseniz başka web siteleri kolaylıkla sizin sitenizi kaynak, referans göstererek link verebilir.

Ücretli Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

Piyasada ücretli backlink çalışması yapan web siteleri bulunmaktadır. Hazırladığınız ve link almak istediğiniz içeriğiniz için bu tür web siteleri ile iletişime geçerek belirli bir ücret karşılığında sitenize link alabilirsiniz.

Fitty Media

Fitty Media olarak uzun yıllardır sağlık alanında birçok doktora ve kuruma hizmet verdik. Bu süreç içerisinde hizmet verdiğimiz doktorlarımızın, sağlık çalışanlarımızın web sitelerini desteklemek adına kendi bünyemizde birçok sağlık temalı site oluşturduk. Kurduğumuz bu web sitelerinin zaman içerisinde düzenli takipçileri oluştu. Bu sayede Fitty Media olarak ulaşabildiğimiz ve sağlıkla ilgilenen bir kitlemiz oluştu.

Böylece SEO çalışması yaptığımız web siteleri için uzun süren link araştırmaları yapmaktan ve link almak için ekstra ücret ödemekten kurtulduk. Oluşturduğumuz bu sitelerden SEO çalışması yaptığımız/yapacağımız web sitelerine backlink çalışması yaparak daha hızlı ve daha iyi sonuçlar alıyoruz. Üstelik bunun için extra bir ücret talep etmiyoruz.


[1] https://developers.google.com/search/docs/beginner/seo-starter-guide?hl=tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp Canlı Destek