Doktorlar ve Sağlık Kuruluşları İçin Google Benim İşletmem Kaydı Nasıl Yapılmalıdır?

doktorlar-icin-google-benim-isletmem-hesabi-olusturma

Google benim işletmem yani Google my business kaydı dijital dünyaya adım atmanın ilk ve basamaklarından birisidir. Özellikle doktorlar ve sağlık çalışanlarının Google aramalarında bulunması, potansiyel müşterilerin iletişim bilgilerine kolaylıkla ulaşması, yol tarifi alması için Google benim işletmem kaydı mutlaka yapılmalıdır.

Bu yazımızda Google benim işletmem kaydınızı nasıl yapacağınız ve dikkat edilmesi gereken hususlar ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Ayrıca yazımızın sonunda Google Benim İşletmem profilinizi nasıl optimize edeceğiniz ve bu sayede internet aramalarında nasıl görünür olacağınızla alakalı önemli ipuçları da sizinle paylaşılmıştır.

doktorlar için google benim işletmem kaydı

Google My Business / Google Benim İşletmem Kaydı Nasıl Yapılır?

Google benim işletmem kaydınızı yapmanız için bir Google hesabınız olması yeterlidir. Google benim işletmem hesabınızı oluşturmanızla birlikte Google haritalarda da yerinizi alabilirsiniz. Bu sayede size ulaşmak isteyenler adres, konum gibi bilgilerinize kolaylıkla ulaşabilir.

Google benim işletmemi bir web siteniz olmasa dahi kullanabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz google benim işletmem üzerinden ücretsiz olarak bir web sitesi de oluşturabilirsiniz.

Adım Adım Google Benim İşletmem / Google My Business Kaydı Nasıl Yapılışı

İlk olarak gmail hesabınıza giriş yapmalısınız.

Sonra tarayıcınızdan Google benim işletmem sayfasını açın.

İşletmenizin ismini girerek kayıt işlemine devam edin.

İşletme isminizi girdikten sonra işletmenize uygun bir kategori seçin.

google benim işletmem işletme kategorisi seçimi

İşletme kategorisi seçimi sonrasında işletmenizin konumunu girin. Evet seçeneğini tıklamanız halinde sizden adres bilgileriniz detaylı olarak istenecektir. Potansiyel müşterilerinizin sizi bulması için adresinizi mutlaka doğru olarak girmelisiniz. Burada paylaştığınız konum Google haritalar üzerinden de görünür olacaktır.

google benim işletmem konum ekleme

Konumuzu eklemenizin ardından dilerseniz hangi bölgedeki insanlara hizmet vermek istediğinizi de detaylı olarak ekleyebilirsiniz.

google benim işletmem bölge seçimi

Bu aşamadan sonra işletmenize ait iletişim bilgilerini eklemeniz istenecektir. Bu sayede sizi aramak isteyenler tek tıkla sizi arayarak ulaşabilecektir.

Bu aşamada eğer bir web siteniz varsa web sitenizi ekleyebilir ya da sizin için ücretsiz olarak business.suite uzantılı bir web sitesi oluşturulmasını talep edebilirsiniz.

Bu aşamanın da tamamlanması ile birlikte sona gelmişsiniz demektir. Geriye yalnızca doğrulama aşaması kalmaktadır.

google benim işletmem adres doğrulama..

Posta yolu ile 14 gün içerisinde size işletmenizi doğrulamanız için bir kod gönderilecektir. Eğer aşağıdaki görseli gördüyseniz bütün basamakları doğru şekilde tamamladınız demektir.

google benim işletmem adres doğrulama kodu alma

Kod elinize ulaştıktan sonra aşağıdaki alana kodu girerek Google Benim İşletmem kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

google benim işletmem adres doğrulama kodu ekleme

Google Benim İşletmem Profil Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Google benim işletmem kaydı yapılması çok önemlidir. Bu sayede internet ortamında var olabilirsiniz. Ama profil oluşturarak yalnızca var olmak yeterli değildir. Potansiyel hastalarının size ulaşabilmesi için varlığınızdan insanların haberdar olması gerekir. Bunun için arama sonuçlarındaki yerinizi almalısınız. Profilinizin arama sonuçlarında yer alması için profilinizi optimize etmelisiniz. Porfilinizi optimize edebilmeniz için bazı ipuçları;

İşletme Profilinize Anahtar Kelimeler Ekleyin.

Anahtar kelime çalışmaları web sitesi, sosyal medya gibi bütün dijital pazarlama faaliyetlerinin en önemli parçalarından birisidir. Anahtar kelimeler kullanıcıların sizi hangi aramaları yaparak bulduğu gösterir. Bu nedenle kullanıcıların sizi bulmasını istediği anahtar kelimeleri tespit etmeli ve bu kelime ve kelime öbeklerine profilinizde yer vermelisiniz.

Ancak bunu yaparken aşırıya kaçmaktan kaçının. İşletmenizle ilgili açıklamada uygun şekilde anahtar kelimelere yer vermeniz yeterlidir.

Ürün Ve Hizmetlerinizi Anlatan Kaliteli ve İlgi Çekici Görseller Ekleyin.

İşletmenize ait görsellerin paylaşılması potansiyel hastalar gözünde güven oluşmasını sağladığından önemlidir. Birçok araştırmada internet kullanıcılarının işletme görsellerinin paylaşılmadığı profillerin güvensiz bulunduğunu ve kullanıcıların bu tür profillerden hızlıca çıktığını tespit etmiştir.

Görsellere ek olarak dilerseniz işletmenizin 360 derece sanal turunu çekerek profilinize eklemeniz de faydalı olacaktır.

Yorumlara Mutlaka Hızlı Bir Şekilde Dönüş Yapın.

Sektör fark etmeksizin müşterilerinizin sorularını cevaplamak, yorumlarına dönüş yapmak oldukça önemlidir. Müşterilerinizin sizden hızlı dönüş alması işletmeniz için olumlu bir izlenim bırakacaktır. Ayrıca yorumlar ve yorumların cevaplanması Google a sizin hakkınızda olumlu sinyaller vermektedir.

Google Benim İşletmem Verilerini Mutlaka Analiz Edin.

Google bemim işletmem sizin için işletmenizin adına gerçekleştirilen eylemlerin istatiksellerini tutmaktadır. Google Benim işletmem istatistikleri size şu verileri sunar;

İşletme hesabınızın hangi anahtar kelime aramalarında görünür olduğu, profilinizi ziyaret eden kullanıcıların hangi eylemleri gerçekleştirdiği, telefon aramaları, yol tarifi istekleri vb.

Bu verileri kullanarak profilinize gelen ve size ulaşan kişi sayısını tespit edebilir, dijital pazarlama stratejisi geliştirirken bu verilerden faydalanabilirsiniz.

Özetle Google benim işletmem ile müşterilerinizle iletişim kurabilir, onların sizi bulmasını sağlayabilir, kolaylıkla sizi aramasını ve yol tarifi almasını sağlayabilirsiniz. Google benim işletmem ve harita kaydı dijital pazarlama için olmazsa olmazdır. Ancak tek başına yeterli değildir. Web sitesi yönetimi, SEO, Google ADS reklamları ve sosyal medya yönetimi gibi hizmetlerle işletmenizi destekleyebilir ve hasta sayınızın artmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp Canlı Destek