SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

Her geçen gün daha fazla önem kazanan sosyal medya platformları, ”Sosyal medya yönetimi nedir?” sorunu da beraberinde getirmiştir. Kişisel hesaplarımızda istediğimiz sıklıkta ve tarzda paylaşım yapabiliyorken, işletme hesapları için profesyonel sosyal medya yönetimine ihtiyaç duyulmaktadır. Sosyal medya yönetimi, sadece post paylaşmaktan ibaret değildir. Profesyonel bir şekilde yönetilen sosyal medya hesaplarınızda  paylaşımların düzeni, uyumu, markanızı yansıtması ve geri bildirimlerin takip edilmesi gibi noktalar oldukça önemlidir

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi; sanal dünyadaki sayfalarınızı ve hesaplarınızı kullanılırken bunun nasıl olması gerektiğini, nasıl yollar izleyeceğimizi , herhangi bir durum karşısında hangi yöntemlere başvuracağımızı ,marka tanıtım ve yönetimlerinin nasıl olması gerektiğini ve tüm bunların düzenli ve uyumlu bir şekilde yönetilmesini kapsar. Sosyal medyanın günümüzde sahip olduğu yer çok güçlüdür ve birçok işleve de sahiptir. Sosyal medya en önemli pazarlama tekniklerinden sayılır. Bu yüzden sosyal medya yönetimi özellikle son dönemde önem kazanmıştır.  

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Yönetiminde Kitle Belirleme

Hedef kitlenizi belirlemek sosyal medya yönetiminin en önemli noktalarındandır. Yaş aralığı, cinsiyet, ilgi alanları belirlenen kitlenin bilinmesi gereken unsurlarındandır. Hedef kitlenizin ilgisini çekmek adına anketler yapılabilir. Hatta özel günlerde verilen hediyelerle birçok kişinin ilgisi çekilebilir.

Sosyal Medya Yönetiminde İçeriklerin Yönetimi

Arama motorlarında üst sıralara çıkmanız kaliteli sosyal medya yönetimi ile sağlanır. Bunu başarabilmek adına özgün ve kaliteli içeriklere sahip olmanızı sağlarız. İçerik yönetimi sosyal medya yönetiminin temel yapı taşlarından birisidir. İçerik yönetimi doğru bir şekilde yapıldığında hedef kitlenizi çekmek de daha kolay olacaktır.

Sosyal Medya Yönetiminde Rakip Analizi

Sosyal medya yönetiminde bir diğer dikkat edilmesi gereken husus rakip kuruluşların sosyal medyadaki durumlarını incelemektir. Rakip firmaların hareketleri güncel olarak takip edilmeli ve onlarınkinden daha çarpıcı gönderiler paylaşılmalıdır. Sosyal medya hesaplarınızı rakiplerinizden daha aktif ve dolu içeriklerle kullanmanıza yardımcı oluruz.

Sosyal Medyada Reklam Yapmak

Artık hemen hemen her marka, şirket reklamlarını internet üzerinden yapmaktadır. Arama motorları reklamları yetersiz kalacağı için sosyal medya hesaplarınızdan da reklam yapabiliriz. Bu sayede markanızı çok daha fazla kişiye tanıtmış oluruz.
Sosyal medya yönetiminin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İstenenden çok daha fazla bir kitleye ulaşmayı hedefler. 
  • Yapılan reklamlar sayesinde markanızın daha fazla tanıtılma şansı olur.
  • Doğru içerik yönetimiyle sayfalarınızı daha kaliteli ve çekici hale getirilir. 
  • Ulaşılan kitle sayesinde kazanç artışınız olur.
  • Günümüzdeki yerinden dolayı özellikle web sayfası üzerinden satış yapan kişiler için sosyal medya yönetimi çok önemlidir. Büyüyüp gelişmek isteyen herkesin kullanması gereken bir yöntemdir.
sosyal medya yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi; sosyal medya hesaplarının nasıl kullanılacağını, kitlelerle hangi yollardan iletişim kurulacağını, hesapların büyümesi için hangi adımların atılacağını, görüntü ve hitap yönetiminin nasıl olması gerektiğini ve beklenmeyen durumlar için hangi yolların izleneceğini  gösteren yönlendirmeler yaparız. Sosyal medya, günümüzde insanlar için her gün farklı gündemler oluşturan çok güçlü bir konumdadır ve reddedilemez bir pazarlama yöntemi olmuştur. Bu nedenle sosyal medya yönetimi; sanal güvenlik, ekonomik ve sosyal çevre açısından büyük önem kazanmıştır. Sosyal medya hesaplarının yönetimi konusunda mutlaka profesyonellere başvurulmalıdır. 

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Günümüzde hemen hemen herkes tarafından sosyal medya hesapları kullanılmaktadır. Bu bakımdan reklam yapılacak en iyi yerin sosyal medya olduğu rahatlıkla söylenebilir. Sosyal medya yönetiminde dikkat edilmesi gereken belirli  bazı hususlar vardır. Bunların en önemlileri şunlardır:

Hedef Kitle: İlk olarak ulaşılmak istenen hedef kitle belirlenmeli ve adımlar buna göre atılmalıdır. Düşünülen hedef kitleniz birçok yönden analiz edilmeli ve kitlenin yaş aralığı, cinsiyeti, hobileri ve ilgi alanları gibi ayraç olan özellikleri bilinmelidir.

Rakipleri Analiz Etme: Sosyal medya yönetiminde en önemli konulardan birisi de rekabet yarışında geri kalmamak için rakiplerinizi analiz etmektir. Rakip şirketlerin paylaşımlarını ve izledikleri yolları dikkatli bir şekilde takip eder ve sosyal medya kullanımını rakiplerinizden daha aktif kullanmanızı sağlarız.

İçerikleri Yönetme: Tarayıcılarda daha görünür olmak reklam ve öne çıkma açısından çok önemlidir. Bu yüzden sosyal medya hesaplarınızı etkin bir şekilde ve yaratıcı içerikler kullanarak yönetiriz. Yapılan paylaşımlarınız  amacına uygun, anlaşılır, estetik olur. Hitap edilen kitlenin ilgisi üzerine paylaşımlarınız yapılır.

Reklam Kullanımı: Sosyal medya ağlarının hemen hemen hepsinde reklamlar kullanılır. Reklamınız yapılarak satılmak veya tanıtılmak istenen ürünlerinizin çok daha fazla kişiye ulaşmasını sağlarız.

Sosyal medya yönetiminin faydalarından yararlanarak kullanıcılarımızın hesaplarının daha işlevsel ve kaliteli hale gelmesine yardımcı oluruz. Sosyal medyanın insan hayatında bu kadar büyük bir yere sahip olması nedeniyle, sosyal medya yönetimi reklam ve kitlelere hitap açısından fazlasıyla gereklidir.