Sağlık Sektöründe Sosyal Medya Kullanımı

sağlık alanında sosyal medya yönetimi

Günümüzde genç yaşlı fark etmeksizin tüm bireyler tarafından sosyal medya platformları kullanılmaktadır. Bu durumda dijital pazarlama alanında sosyal medyanın etkisinin artmasını sağlamaktadır. Durum böyle olunca bütün sektörden kurum ve markalar sosyal medyanın gücünden yararlanmak istemektedir. Bu sektörlerden birisi de sağlık sektörüdür. Ancak sağlık sektörü diğer sektörlere göre daha dikkatle kullanılması gereken bir sektördür. Bu yazımızda sağlık sektöründe doğru ve etkili sosyal medya yönetimi nasıl olmalıdır bunlara yer verilecektir.

Sosyal Medyada Sağlık Sektörü

Sosyal medya platformları sağlık alanında çok fazla kullanılan ve tanıtım yapılan mecralardır. Ancak sağlık sektöründe reklam ve tanıtım işlerinde kısıtlamalar bulunmaktadır. Bu nedenle sosyal medyada dahil olmak üzere dijital mecralarda yapılacak tanıtım çalışmalarında kurallar ve kısıtlamalar göz önüne alınarak çalışma yapılıdır. Aksi halle kısıtlamaları ihlal eden durumlar için para cezası ile karşılaşılabilir.

Sağlık sektöründeki reklam kısıtlamaları hakkında detaylı bilgi almak için ilgili makalemize göz atabilirsiniz.

Sağlık Sektöründe Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Belirlenir?

Sağlık sektörü rekabetin yüksek olduğu bir alandır. İyi bir doktor, düş hekimi ya da diyetisyen olabilirsiniz. Ancak rekabetin yüksek olduğu bu alanda hastalarınız sizi, siz onları bulmadıkça onlara fayda sağlayamazsınız. Sosyal medya ve dijital pazarlama ile potansiyel hastalarınızın sizi bulmasını sağlayabilirsiniz.

Doğru Bilgiler Veren ve Fayda Sağlayan İçerikler Hazırlayın

Sağlık alanında görsel ve yazılı içerik üretirken en çok dikkat edilmesi gereken konu hazırladığınız içeriğin doğru ve faydalı bilgiler vermesidir. Fayda sağlamayan, gereksiz ve karmaşık tıbbi bilgilere yer verilmemelidir. Onun yerine anlatılmak istenen tıbbi bilgilerin herkesin kolaylıkla anlayacağı dilde aktarılması önemlidir. Bu sayede potansiyel hastalarınıza hizmetlerinizi en doğru şekilde aktarabilir ve dönüş alabilirsiniz.

İçeriklerinizi hazırlarken mutlaka hastalarınızdan ve danışanlarınızdan gelen soruları cevaplandırmaya özen gösterin. Bu sayede içeriklerinizi güncel tutabilir, merak edilen soruları cevaplandırabilir ve potansiyel müşterileriniz için fayda sağlayabilirsiniz.

icerik_yonetimi

İçeriklerinizi Hazırlarken Mutlaka Bilimsel Referanslar Verin.

Dijital mecralarda sağlıkla alakalı doğru ve yanlış pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu karmaşadan kurtulmak ve daha güvenilir bir imaj sağlayabilmek için içeriklerinize mutlaka bilimsel referanslar verin. Doğru ve güvenilir referans vermek için kullanabileceğiniz herkese açık online sağlık kütüphanelerinden bazıları şunlardır;

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

https://academic.oup.com/her/article/21/1/78/624247

https://scholar.google.com/

İçeriklerinizi Düzenli ve Sistemli Bir Şekilde Yayınlayın.

Her alanda olduğu gibi sosyal medya alanında da düzen ve istikrar çok önemlidir. Sosyal medya uygulamalarının sizi tanıması ve arama sonuçlarında sayfalarınızı üst sıralarda göstermesi için mutlaka düzenli bir paylaşım takviminiz olmalıdır.

Örneğin bir günde beş paylaşım yapıp bir hafta boyunca içerik yayınlamamak yerine, beş gün boyunca günlük bir tane paylaşım yapmanız daha avantajlı ve dönüşümleri yüksek olacaktır.

Ayrıca sosyal medya paylaşım takvimi hazırlarken kullandığınız mecranın tüm imkanlarından yararlanın. Örneğin instagram üzerinden paylaşım yaparken post,hikaye ve reels gibi kendinizi yansıtacağınız tüm imkanları değerlendirmelisiniz.

sağlık sosyal medya yönetimi

Kolay Ulaşılabilir Olun.

Sosyal medyada dahil olmak üzere dijital platformlarda kolay ulaşılabilir olmak oldukça önemlidir. Sizi arayan potansiyel bir müşteriniz size ne kadar hızlı ulaşırsa dönüşüm alma şansınız o kadar yüksektir. Bu nedenle adres ve iletişim bilgilerinizi kolay ulaşılabilir şekilde paylaşın.

  • Mutlaka google harita ve işletme kaydı yapın.
  • Sosyal medya uygulamalarının adres kısmını düzenleyin. Bu sayede potansiyel müşterileriniz konumunuza en hızlı şekilde ulaşabilir.
  • Sosyal medya hesaplarınızı en çok kullanılan iletişim araçlarından whatsapp ile entegre edin.
  • Sosyal medya hesaplarınızın direk arama özelliğini aktif edin. Bu sayede size ulaşmak isteyenler sizi tek tuşla arayabilir.
  • Sosyal medya üzerinden mesaj veya yorum ile size ulaşan ve soru soran kişilere en hızlı şekilde dönüş yapın.
sosyal medya yönetimi

Videolu İçerikler Paylaşın.

Videolu içerikler yazılı ve görsel içeriklere göre her zaman daha dikkat çekici ve akılda kalıcıdır. Bu nedenle içerik hazırlarken videolu içerikleri es geçmeyin. Elinizden geldiğince açıklayıcı ve dikkat çekici videolar hazırlamaya özen gösterin. Bu sayede akılda kalıcı olma ihtimaliniz artar.

Stratejinizi Her Zaman Güncelleyin.

Stratejilere bağlı kalmak her zaman iyi değildir. Belirlediğiniz strateji güzel ve verimli olsa bile her zaman yenilenebilir olmalıdır. Hastalarınızdan ve takipçilerinizden gelen geri dönüşleri her zaman göz önüne almalısınız. Bu sayede onlardan gelen olumlu ve olumsuz dönüşlere göre stratejinizi güncelleyebilir ve sosyal medyadan daha yüksek dönüşler alabilirsiniz.

Fitty Media olarak temel prensiplerimizden birisi her zaman daha iyisini aramaktır. Bu nedenle yaptığımız işten memnun olsak bile kendimize her zaman nasıl daha iyisini yaparız sorusunu sorarız. Bize teslim ettiğiniz tüm işlerinizde de her zaman bu prensibimizi göz önüne alarak çalışırız.

Yukarıda bahsettiğimiz kriterlere dikkat ederek etkili ve dönüşüm oranları yüksek sosyal medya stratejileri geliştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp Canlı Destek