Sosyal Medya Reklamlarından Düşük Bütçe ile Nasıl Maksimum Verim Alınır?

sosyal medyada reklam vermek

Günümüzde büyük küçük her sektörden markalar, sosyal medya reklamlarının gücünden yararlanmaktadır. Her işte olduğu gibi sosyal medya reklamlarında da işin inceliklerinin bilinmesi daha az maliyetle daha verimli sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Bu yazımızda Fitty Media olarak sosyal medya reklamlarından nasıl daha etkili sonuçlar alacağınızı detaylı olarak anlattık.

Sosyal Medya Reklamcılığı Nasıl Yapılır?

İlk olarak reklam çalışması yapılacak sosyal mecra veya mecraların doğru olarak belirlenmesi gerekmektedir. Doğru mecralar seçilerek reklam bütçesi daha verimli şekilde kullanılabilir. Bu sayede markanıza getirisi olmayacak ya da az olacak bir alanda reklam bütçenizi harcamamış olursunuz.

Reklam Vermek İstiyorum Ama Hangi Sosyal Mecrada Karar Veremiyorum!

Reklam vermek isteyenlerin aklına ilk gelen sorulardan birisi hangi mecranın kendi markasına/firmasına uygun olduğudur. Bunun için şu soruların dikkatli bir şekilde cevaplanması faydalı olacaktır.

Reklam için ayırdığınız bütçe nedir?

Hedef kitlenizin yaş aralığı nedir?

Reklam verme amacınız nedir?

Hedef kitlenizin size nasıl ulaşmasını istiyorsunuz?

Örneğin takı ürünleri satan yerel bir firmanın hedef kitlesi o konumdaki genç ve orta yaştaki kadınlardır ve vereceği reklam için görsellik oldukça önemlidir. Instagram üzerinden cinsiyet, yaş ve konum filtrelemeleri doğru şekilde ayarlanarak verilen bir reklamla, bu reklamın mağazaya gelme ihtimali en yüksek olan kişilere gösterilmesi sağlanır. Bu sayede reklam için harcanan bütçe en verimli şekilde kullanılır.

Müşteriye direkt ulaşılmak istenen ve görselliğin önemli olduğu durumlarda, Instagram reklamlarının kullanılması güzel sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.

Bir diğer örneğimiz ise toptan ürün satan bir firma olsun. Bu firmanın reklamlarının perakende alım yapacak kişilere gösterilmesi bir nevi reklamın boşa gitmesi anlamına gelecektir. Bu tür bir firma için B2B pazarlama yani firmadan firmaya pazarlama yapılan bir strateji ve ona uygun bir sosyal medya platformu seçilmesi önerilir. LinkedIn bu tür reklamlar için ilk akla gelen platformdur. Ayrıca Facebook üzerinden yalnızca firmalara gösterilecek şekilde filtreleme yapılarak verilecek bir reklamla da verimli sonuçlar alınabilmektedir.

sosyal medya reklamları

Sosyal Medya Reklamlarında Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

Sosyal medya üzerinden verilen reklamdan maksimum verim alınması hedef kitle analizinin doğru yapılmasına bağlıdır. Hedef kitlenin doğru belirlenmesiyle reklamın gösterildiği kişilerden yüksek geri dönüş alınabilir.

Her firma ve marka için ürünün veya hizmetin hitap ettiği genel bir kitle bulunur. Bu hedef kitleye bağlı kalınarak verilen reklam sonrasında ortaya çıkan analizlerin detaylı incelenmesi ile detaylı bir hedef kitle analizi yapılabilir.

Sosyal Medya Reklamlarının Avantajları Nelerdir?

Sosyal medya reklamları Google reklamlarına göre maliyeti çok daha düşük olan reklamlardır. Reklam vermenin ekonomik yolu olması en çok ilgi çeken yanıdır.

Facebook, Instagram, Youtube gibi sosyal platformlarda çok yüksek maliyetler ödemeden hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacak reklamlar verebilirsiniz.

Sosyal medya reklamları hedef kitlenize ulaşmanızın ve dönüş almanızın en hızlı yollarından birisidir. Tanıtımlarınızı kolaylıkla yayınlayabilir, insanlara ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya platformlarında verdiğiniz reklamların raporlarına, istatistiklerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu sayede reklamınıza kaç kişi tıklamış, kimler tıklamış, reklamınızı tıklayanların yaş aralığı gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler doğrultusunda reklamlarınızı optimize edebilir ve reklam maliyetinizi azaltabilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamları Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sosyal medya platformlarında görsellik oldukça önemlidir. Ancak yalnızca görsel açıdan dikkat çekici içerikler yeterli olmamaktadır. Hedef kitlenize ulaştırmak istediğiniz bilgilerin açık bir şekilde sunulması, içeriklerin müşterilerin sorularına cevap verecek nitelikte olması gibi faktörler de reklam dönüşlerinden daha yüksek verim alınmasını sağlamaktadır.

Yeni içeriklerinizi ve reklamlarınızı her geçen gün potansiyel müşterilerinizden gelen soru ve taleplere göre güncelleyerek, daha verimli içerikler ve reklamlar üretebilirsiniz.

Reklamlarınızdan alınan verimin yüksek olmasında etkili bir diğer faktör, potansiyel müşterilerinizin size kolay ulaşabilmesi ve sizden hızlı cevap alabilmesidir. Müşterilerinizi elde tutmak, reklamlarınızı satışa dönüştürmek için soruları en kısa sürede cevaplamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp Canlı Destek