Youtube Kanalı Abone/İzlenme Arttırma Yöntemleri

YOTUBE-SEO-NASIL-YAPILIR-1

SEO yani Search Engine Optimization, arama moturu optimizasyonu anlamına gelmektedir. Arama motorunun optimize edilmesi ise en anlaşılır tabi ile yaptığınız işin arama motoru kriterlerine en uygun hale getirilmesidir. SEO uygulamasına ihtiyaç duyulan dijital platformlardan birisi de Youtube platformudur. Bu yazımıza Yotube SEO konusu detaylı olarak ele alınacaktır.

Youtube kanalı nasıl büyütülür, Youtube abone arttırma nasıl yapılır, Youtube abone arttırma yöntemleri, Youtube izlenme arttırma yöntemleri nelerdir gibi soruların cevabını merak ediyorsanız yazımızın devamını okumanızı öneririz?

Youtube SEO Nedir?

Google arama motorunda sitesinin üst sıralarda yer almasını isteyenler için SEO oldukça bilinen bir terimdir. Ancak SEO yalnızca web siteleri için değil aynı zamanda dünyanın en büyük dijital platformlarından biri olan Youtube içinde önemli bir kavramdır. Youtube kanallarında neredeyse her konuda birçok farklı içerik bulabilirsiniz. Birçok içeriğin bulunması kullanıcılar için avantajlı bir durumdur. Ancak Youtube kanalı sahipleri için çok fazla rakip olması anlamına gelmektedir.

Rakip sayısının fazla olması Youtube videonuzun geri planda kalmasına, abone sayınızın az olmasına ve izlenme oranlarınızın düşük olmasına neden olabilmektedir. Bu tür durumların yaşanmaması için Youtube kanalınız için SEO çalışması yapmalı ve kanalınızı optimize etmelisiniz.

Youtube SEO Nasıl Yapılır? Youtube Abone ve İzlenme Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

Yazımızda yer alan ipuçlarını doğru bir şekilde uygulamanız halinde Youtube kanalınızda organik olarak abone ve izlenme sayılarınızı arttığını gözlemleyebilirsiniz.

Youtube İçin SEO

-Konu Seçimi

Youtube videolarında öne çıkabilmek ve bu sayede izlenme, abone sayınızı arttırabilmek için konu seçiminde dikkatli olmalısınız. Videonuzun başlığı ve içeriği genel ifadeler içeriyorsa muhtemelen öne çıkmanız zor olacaktır. Videolarınızın öne çıkması için niche yani spesifik konular seçmelisiniz. Kısaca çok aranan konular yerine daha az aranan konulara odaklanırsanız kanalınızın büyüme ve takipçi kazanma oranı çok fazladır.

-Youtube Videosu İçin Başlık, Açıklama ve Etiket Oluşturma

Youtube videosu paylaşırken kullanıcıların mutlaka başlık ve açıklama eklenmesi gerekmektedir. Eklediğiniz videonuzun öne çıkması ve hedeflediğiniz kitle tarafından izlenmesi için mutlaka dikkat çekici bir  başlık ve açıklama eklemelisiniz.

Açıklama ve başlık eklenirken kelime analizi yapılması oldukça faydalı olacaktır. Bunun için videonuzu paylaşacağınız dijital platform olan Youtube arama kısmına içerik üretmek istediğiniz yani içeriğinizle en alakalı olacak konuyu yazın. Arama motoru otomatik sizin önünüze yazdığınız konu ile ilgili en çok aranan kelime ve kelime öbeklerini getirecektir.

Videonuza bu sonuçları ve kendi içeriğinize harmanlayarak dikkat çekici bir başlık oluşturabilirsiniz. Açıklama kısmını da benzer şekilde hazırlayabilirsiniz. Ayrıca videonuzun açıklama ve hatta bazı durumlarda başlık kısmına CTA (call to action) yani harekete geçirici ifadeler ekleyebilirsiniz.

Videonuzun öne çıkması ve ilgili aramalarda üst sıralarda yer alabilmesi için önemli kriterlerden birisi de hastagh (#) ya da bir diğer ifade ile etiket seçimidir.

Etiket seçimi için youtube arama motorunun önerilerini mutlaka dikkate almalısınız. Ek olarak SEO uzmanları tarafından sıklıkla kullanılan keyword tool analiz aracını kullanmanızı öneririz.

Keyword tool analiz aracı sayesinde yalnızca yotube aramalarına özel anahtar kelime analizi yapabilirsiniz.

Bu iki yöntem sayesinde en çok aranan etiketleri tespit ederek videonuza ekleyebilirsiniz. Etiket seçimi yaparken mutlaka içeriğinizle alakalı etiketleri tercih edin. İçeriğinizle uyumsuz hastagh ler tercih etmesiniz içeriğinizin spam olarak algılanmasına neden olabilir.

Kullanıcıların Dikkatini Çekecek Kapak Fotoğrafları ve Küçük Resim (Thumbnail) Kullanın

Youtube ve Instagram gibi platformlar görselliğin son derece önemli olduğu platformlardır. Bu nedenle videolarınıza mutlaka dikkat çekici kapaklar ve küçük resimler eklemelisiniz.

Oynatma Listeleri Oluşturun

Kanalınızda oynatma listeleri oluşturmanız kullanıcılarınızın kanalınızda aradığı videoları kolaylıkla bulmasını sağlar.

Kanalınıza uygun oynatma listeleri oluşturmanız SEO açısından oldukça faydalı olacaktır. Kanalınıza giren bir kullanıcı eğer videonuzu beğendiyse ve sizin bir oynatma listeniz varsa kullanıcı kolaylıkla diğer videolarınızı da tıklayacaktır.

Youtube Kanalında Oynatma Listesi Nasıl Oluşturulur?

Oynatma listenizi oluştururken mutlaka anahtar kelime analizi yapıp bu anahtar kelime analizleri doğrultusunda Başlık seçilmelidir.

Oynatma listenizin açıklama kısmını da kanalınızla ilgili kısa bir metin yazabilir ya da tercihen tespit ettiğiniz anahtar kelimeleri arasına virgül koyarak kullanabilirsiniz.

Oynatma listeniz için hazırlayacağınız görselinde ilgi çekici olmasına dikkat etmelisiniz.

Youtube Kanalı Büyütme Hakkında Sık Sorulan Sorular

Youtube Videosunda Kaç Tane Etiket Kullanılmalıdır?

Videolarınıza minimum 5 maksimum 10 tane ve içeriğinizle doğrudan alakalı etiketler (hashtagler) kullanmanız önerilir. Ayrıca başlık, açıklama ve hashtag ler mutlaka birbiri ile uyumlu olmalıdır.

Youtube SEO için Hangi Analiz Araçları Kullanılır?

Youtube seo için uygulamanın kendi arama motorunu güvenle referans alabilirsiniz. Ek olarak keyword tool analiz aracını da kullanabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak rakiplerinizi analiz ederek de nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Youtube Kanalında Oynatma Listesi Nasıl Oluşturulur?

Oynatma listesi oluşturmak kanalın organize edilmesi ve düzenlenmesi için güzel bir yoldur. Oynatma listeleri kanalın izlenmesinin arttırılması için iyi bir yoldur.

Oynatma listesi oluşturmak için kanalınızı açın ve kanalı özelleştir kısmına tıklayın. Sonrasında sol kısımda yer alan oynatma listeleri kısmına tıklayın. Açılan menüden sağ üst kısımda yer alan yeni oynatma listesi oluştur kısmını tıklayarak oynatma listenizi oluşturabilirsiniz.

Kaynaklar

https://developers.google.com/search/docs/beginner/seo-starter-guide

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp Canlı Destek