Hashtag Nedir? Hashtag Seçimi Nasıl Yapılır?

hashtag nedir nasıl kullanılır

Hashtag Nedir ?

Etiket yani “hashtag “(#), sembolüyle kullanılan ve herhangi bir boşlukta noktalama işareti kullanılmadan yazılarak, kullanıcıları en fazla bilgi almak istedikleri konuya yönlendirmeyi sağlayan sosyal medyanın yapıtaşlarından birisidir. Instagram’da her gönderi için en fazla 30 tag kullanabilirsiniz .Hashtag’ler başlıkta veya yorumda herhangi bir yere eklenebilir. Kullanıcılar sadece kendi gönderilerini etiketleyebilir. 

 

Hashtag İnstagram’dayaptığımız paylaşımları sınıflandırmaya yarar.
Hashtag gönderilerimiz ile dikkat çekmek ve etkileşim yaratmakiçin bizlere yardımcı olur. Hashtag karşımıza ilk kezsosyal medya platformu olan Twitter’ da çıktı. Daha sonra Facebook, Instagram, Linkedin, Pinterest gibi bir çok sosyal medya platformunda da kullanılmaya başlandı.
Hashtag kullanmak sosyal medya da hayat kurtarıcı gibi görünse de kullanım amacı dışında kullanılıyor.

 

hashtag seçimi nasıl yapılır

Basit bir örnekle açıklarsak kaliteli bir kedi fotoğrafının altına yazılabilecek hashtagler.

#kedi #cat #cats #catsofinstagram #köpek #catstagram #pet #instacat #turkey #kediler #animal #britishshorthair #kitten #catlover #animals #instagood #love #scottishfold #kitty

Yukarıdaki örnekte aynı kelime grupları kullanılmış bu şu demek oluyor bu fotoğrafı sınırlı kategoride değerlendirebiliriz.

Hashtag seçimi nasıl yapılır

#cat #flowers #animal #nature

Yukarıdaki fotoğraftaki hastagler gibi fotoğrafın içinde bulunan konularla ilişkin etiketler kullanmak daha fazla kategoride öne çıkmasını sağlar. Aklınızda bulunsun bir hashtag oluşturmak için tek yapmanız gereken vereceğiniz mesaj için en akılda kalıcı, en anlamlı sözcük veya sözcük gruplarını kullanmak size daha iyi bir sonuca götürür.

Sosyal medya kullanan kullanıcılar artık kategoriye göre değil beğeni ve takibe göre hashtag kullanıyorlar. Halbuki İnstagram takip ve beğeni toplamak için değil dijital ortamda sanal bir albüm oluşturmak amacıyla çıkmıştır. Yüksek kaliteli fotoğraflar kullanarak paylaşımınızın imajını ve mesajını daha güzel yansıtmış olursunuz.

Instagram Hashtagleri Tüyoları

Instagram’da hashtag’leri anahtar kelime olarak düşünün. Markanıza ve içeriklerinize özgü tagler kullanarak keşfedilme olasılığınızı arttırmış oluyorsunuz. Bunu arttırmak için gönderinize ilişkin spesifik anahtar kelimeler kullanabilirsiniz.

1. Alanınızdakullanılan trend taglerdenilham alabilirsiniz.. Trendlere ayak uydurmak için Influencer’ları ve rakipleri takip edebilirsiniz.
2. Hashtag’lerinizin gönderilerinizleilişkiliolmasına dikkat edebilirsiniz.
3. Bir gönderiye fazla tag ekleyerek abartmak oldukça kolaydır ancak çok fazla tag spam olarak algılanabilir kelime kalabalığı yapabilir ve bu durum kullanıcılara itici görünebilir.
4. Gönderilerinizde başlıklarınızınet tutun ve alakalı hashtagler kullanın. Hashtag’lerin başlığın v ya yorumun sonunda olması gerekmez .Cümle içerisinde hashtag kullanabilirsiniz.
5. Neyin trendolup ne zaman düşüşe geçeceğini aslında sosyal medya da tahmin etmek çok kolay. Bu yüzden markanızı ilgilendirmeyen şeylere kapılmamaya dikkat edin. Bunun yerine içeriğinizin barındırdığı konuların hangi hashtagler ile ilişkilendirilmesini istediğinize özenle karar verebilirsiniz.
Markanız ve topluluğunuzla ilgili trend hashtag’lerikullandığınızdan emin olabilirsiniz. Etkileşimi artırmak istiyorsanız kendi hashtag’inizi oluşturmaktan korkmayın ve içeriklerden, gönderilerden daha fazla yararlanmak için bunları mutlaka kullanmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp Canlı Destek