SOSYAL MEDYADA TASARIMIN ÖNEMİ

Sosyal medya için görsel hazırlama

Adına “internet çağı” denilen bir dönemde yaşıyoruz. Hal böyleyken birçok kurum ve kuruluş satış-pazarlama alanında kendini tanıtmak, geliştirmek ve yaptığı işi büyütmek için sosyal medyaya başvuruyor.

Bu mecrada kendisini tanıtmak isteyen kurum ve kuruluşlar hikayelere, gönderilere, videolara, reklamlara ve birçok farklı yola başvuruyor. Ancak üretilen içeriklere rağmen her kurum veya kuruluş beklediği etkiyi alamıyor.

Siz de bunlardan birisiyseniz sosyal medyada aktiflik kadar, görsel profiliniz ve tasarımlarınız da bu alanda başarıyı yakalamanın temel kurallarındandır.

İçeriklerinizde metin ve görsel olarak bütünlük sağlamalı, iyi yazılmış bir metinle iyi tasarlanmış bir görseli bir araya getirerek vermek istediğiniz mesajı hedef kitlenize ulaştırmalısınız.

Bunun yanı sıra içerik üretiminde farklılık yaratmalı, hedef kitlenin dikkatini çekecek tasarımlar yapmaya önem vermelisiniz.Sosyal medyada içerik oluştururken dikkat edilmesi gereken  birkaç maddeyi sizler için sıraladık:

1- Profil ve kapak fotoğrafları
Bu mecrada ilk izlenim çok önemlidir. İnsanların sizi takip edip etmeyeceğini belirleyen en önemli faktörlerden biri doğru profil fotoğrafı veya kapak fotoğrafı oluşturmaktır.
Kullanıcılar veya müşteriler sayfanızda ilk olarak sizin oluşturduğunuz profil ve kapak fotoğrafına bakmaktadır.
Profil ve kapak fotoğraflarınızı seçerken veya tasarlarken yaptığınız işi en akılda kalıcı en sade ve en anlaşılır şekilde yapmalısınız.
Bu nedenle sosyal medya ortamına girerken yapmanız gereken ilk iş işinizi en doğru şekilde anlatacak ve en dikkat çekici profil ve kapak fotoğrafını belirlemek olacaktır.

2- İnfogratik içerik üretimi 

İlk aşamada hedef kitlenizin dikkatini çektiniz peki onların sizinle kalmasını nasıl sağlayacaksınız?
İnsanlar bu alanda yeni ve şaşırtıcı şeyler görmeyi severler. Bunu yaparken anlatmak istediklerinizi basit bir şekilde anlatmalı  ve mutlaka görsellerle desteklemelisiniz.  İçerik üretirken yaptığınız işi insanların basit ve hızlı bir şekilde anlamasını sağlayacak infografiklerle desteklediğinizde yükselişi sizde gözlemleyeceksiniz.
 

3- Yazılarınızı görsellerle desteleyin

Sosyal medyada uzun yazıların dikkat çekmediği ve okunmadığı herkes tarafından bilinir. Bu nedenle yazılarınızı mutlaka görsel öğelerle zenginleştirin ve dikkat çekici hale getirin. Yazınızda anlattığınız konu ile ilgili grafikler tasarlayın veya konuyla ilgili görsellerle destekleyin.

4- Yazı stili seçimi
Bu alanda seçeceğiniz yazı karakterleri mutlaka okunaklı, dikkat çekici ve göze hoş gelecek renk uyumuna sahip olmalıdır. Vereceğiniz mesajı seçtikten sonra en dikkat çekici haliyle bunu takipçilerinize sunmalısınız.

5- Kısa ve öz yazılar

Hazırlayacağınız içeriklerde yazılara az yer vermelisiniz. İlk aşamada görsellerle dikkat çekmeli ikinci aşamada vereceğiniz yazılı mesajlarla onları kendinize çekmelisiniz. Facebook ve Instagram üzerinden reklam verilirken %20 kuralı bize bu konuda yol göstericidir. Ne kadar az yazı o kadar dikkat çekicilik.

6- Telif hakları

Son olarak, tasarım hazırlarken kullanılan görsellerin telif haklarına dikkat etmelisiniz. Arama motorlarında bulduğunuz birçok görselin telif hakkının olduğunu unutmamalısınız. Telifsiz görseller için birçok ücretli ve ücretsiz web sitesi bulunmakta, bunlardan faydalanabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

× WhatsApp Canlı Destek